حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در اظهاراتی که شام 11 فوریه صادر کرد، این طلب سازمان ملل متحد را «یک قدم مثبت در راستای آزادی زندانیان و رهایی مردم کشور از استبداد و دیکتاتوری» نامیده، گفته است «این حکم باری دیگر ثابت می‌کند که تمام اعضای حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در زندانهای کشور بی‌گناه بوده، قربانی سیاست های خانوادگی و قدرت‌طلبی مقامات حکمران شده‌اند.»

متن اظهارات حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به شکل زیر است:

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از طلب سازمان ملل در باره آزادی 11 عضو ریاست این حزب استقبال نموده، آن را یک قدم مثبت در راستای آزادی زندانیان و رهایی مردم کشور از استبداد و دیکتاتوری می‌داند.

گروه کاری بازداشت های خودسرانه سازمان ملل، همچون بانفوذترین نهاد بین‌المللی در سطح جهان، امروز 11- فوریه 2020 بعد از بحث و بررسی و تحقیق پرونده‌های زندانی 11 نفر از اعضای ارشد حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به قراری رسید که بازداشت و محکوم شدن این 11 زندانی به مدت های دراز دارای انگیزه سیاسی بوده، بر خلاف قانونهای بین‌المللی صورت گرفته است.

این گروه کاری سازمان ملل متحد از حکومت تاجیکستان طلب نموده است که این 11 زندانی سیاسی (سیدعمر حسینی، محمدعلی فیض‌محمد، زبید‌الله رازق، حکمت‌الله سیف‌الله زاده، عبدالقهار دولت، قیام‌الدین عوض، رحمت‌الله‌ رجب، واحدخان قاصدین اف، محمدشریف نبی‌اف، عبدالصمد غیرت اف و سعد‌الدین رستم) فورا آزاد کرده شده، به آنها خسارات پرداخت کرده شود.

گروه کاری سازمان ملل متحد همچنین از حکومت تاجیکستان طلب کرده است، فورا یک گروه تحقیقاتی تشکیل نموده، قضیه آنها را بررسی نماید و کسانی را که در زندانی کردن آنها دست داشتند، مجازات نماید.

این حکم بار دیگر ثابت می‌کند که تمام اعضای حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در زندانهای کشور بی‌گناه بوده، قربانی سیاست های خانوادگی و قدرت‌طلبی مقامات حکمران شده‌اند.

گروه کاری مذکور از گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور دادگاهی و وکیلان مدافع، همچنین از گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر و تروریزم و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه درخواست نموده است که اقدامات لازم را در این مورد انجام دهند.

همچنین، گروه کاری سازمان ملل متحد از حکومت تاجیکستان طلب کرده است که این قرار گروه کاری را در رسانه‌های کشور نشر و تبلیغ نماید.

قابل ذکر است که پیش از این هم سازمان ملل متحد از حکومت تاجیکستان آزادی فوری محمدروزی اسکندراف، زید سیداف، بزرگمهر یاراف و محمدعلی حیت را نیز طلب کرده بود که تا بحال حکومت تاجیکستان این درخواست را اجرا نکرده است.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان پیش از همه از سازمانها، گروهها و شخصیتهایی که در این زمینه تلاش نموده‌اند، ابراز سپاس و قدردانی می‌کند. زیرا آنها با این زحمات و کوشش های خسته‌ناپذیرشان به ملت تاجیک در مبارزه مسالمت‌آمیزشان برای آزادی و دموکراسی امید می‌دهد.

ریاست عالی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نیز از حکومت تاجیکستان قاطعانه طلب می‌نماید که هر چه زودتر این 11 نفر و همچنین م. اسکندراف، ز. سیداف، ب. یاراف و م. حیت که سازمان ملل متحد آزادی آنها را از حکومت تاجیکستان طلب نموده است، فورا آزاد نماید و عاملان زندانی شدن آنها را هر چه زودتر مجازات کند و با این راه عهده‌داریهای قانونی و بین‌المللی خود را انجام دهد.

علاوه بر این، ریاست عالی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از اتحادیه اروپا، سازمان امنیت وهمکاری اروپا، خانه آزادی و دیگر سازمانهای حامی حقوق بشر درخواست می‌کند که حکومت تاجیکستان را برای اجرای این حکم وادار کند.

ریاست عالی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان همچنین از کشورهای دموکراتیک و سازمانهای بین‌المللی درخواست می‌کند، مقاماتی را که در زندانی شدن این افراد بی‌گناه دست داشته‌اند، وارد لیست تحریم ها نمایند.

ریاست عالی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان

11.02.2020