حاج قلندر صدرالدین زاده، یکی از پایه‌گذاران حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و عضو ریاست عالی این حزب، در سن 68 سالگی، در هجرت دار فانی را ترک و به دار باقی شتافت.

این خبر را صبح پسر ایشان، محمد اقبال صدر‌الدین اعلان نمود. حاج قلندر در سال های اخیر که در کشور لهستان به عنوان پناهندۀ سیاسی زندگی می‌کرد، در بستر بیماری قرار داشت.

***

شرح حال حاج قلندر صدرالدین زاده

حاج قلندر صدرالدین زاده در 27 دسامبر سال 1951 در روستای «یخک» شهرستان «نوراباد» به دنیا آمده است. او تعلیمات دینی ابتدایی را در نزد پدر خود، ملا صدر‌الدین که از روحانی های زادگاهش به شمار می‌آمد، فرا گرفت.

حاج قلندر سال 1968 دبیرستان را در همین شهرستان به پایان رساند. سال 1970 به شهر قُرغان‌تپه (باختر فعلی) کوچ بست و منزل کوچکی را خریداری و در آن اقامت نمود.

او در شهر قُرغان‌تپه با «ملا نعمت‌الله ایشان زاده» آشنایی پیدا کرده و تحصیل علوم اسلامی را در نزد او ادامه‌ داد. علم تفسیر و حدیث را در نزد استاد سید عبدالله نوری فرا گرفت.

حاج قلندر صدرالدین زاده یکی از پایه‌گذاران حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به شمار می‌آید. این حزب که در ابتدا با نام «نهضت جوانان» شناخته می‌شد، در تاریخ 20 آوریل سال 1973 در منزل حاج قلندر صدرالدین زاده با همت پنج تن که عبارتند از: استاد سید عبدالله نوری (مؤسس و نخستین رهبر نهضت اسلامی تاجیکستان)، محمد جان غفرانُف معروف به «قاری محمد جان»، ملا نعمت‌الله ایشان زاده، خالد عبد السلام و حاج قلندر صدرالدین زاده، تأسیس گردید.

حاج قلندر فارغ‌التحصیل دانشگاه دولتی تاجیکستان در رشتۀ امور مالی و اعتباری است. پس از فارغ‌التحصیل شدن، ابتدا در یکی از مغازه‌های ادارۀ تعاونی شهرستان باختر به عنوان مدیر مشغول به کار شده و سپس تا سال 1992 به حیث رئیس کارخانۀ تولید ظروف انجام وظیفه نموده است.

حاج قلندر صدرالدین زاده سال 1992 در پی بروز جنگ شهروندی در کشور، همراه با سایر شهروندان به افغانستان هجرت نمود و در آنجا مسئولیت دفتر نمایندگی اتحاد نیروهای مخالف را در شهر هرات به عهده داشت. و بعد از امضای سازشنامۀ صلح، به وطن بازگشت و به عنوان کارشناس در «کمیسیون آشتی ملی» ایفای وظیفه نمود.

او از سال 2000 تا سال 2010 مسئولیت ریاست بخش نهضت اسلامی تاجیکستان در منطقۀ قُرغان‌تپه را به عهده داشت، و از سال 2010 تا زمان قطع فعالیت رسمی نهضت اسلامی تاجیکستان، عضو آکادمی اسلامی این حزب و مسئول آکادمی در قُرغان‌تپه بود، و نیز عضو ریاست عالی نهضت اسلامی تاجیکستان بود.

او کتابی تحت عنوان «بهشت نو» تألیف کرده است و در آخرهای عمر خود نیز مشغول نگارش دو کتابی دیگر: یکی «تاریخ بخارا از عصر 15 تا کنون» و «شجره‌نامۀ خلفای راشدین» بود.

او دارای پنج دختر و هفت پسر است.

***

اینجانب (سیدیونس استروشنی) درگذشت این مجاهد خستگی‌ناپذیر و دانشمند وارسته را به خانوادۀ محترمشان و به خصوص فرزند ارشد ایشان «ملا محمد اقبال» و نیز کل اعضا و فعالان نهضت اسلامی تاجیکستان تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای مرحوم مغفور علو درجات و برای بازماندگانشان صبر جمیل مسئلت می‌کنم.