خبرگزاری دولتی «خاور» اخیراً مصاحبه‌ای با سفیر عربستان سعودی در تاجیکستان، عبدالعزیز بن محمد البادی، آراسته است. او در این مصاحبه، با «شوم» خواندن انقلاب اسلامی در ایران در سال 1979، مدعی شده است: «تا سال 1979 یعنی تا آن سالی که انقلاب شوم به نام اسلامی صورت گرفت، در منطقه، چه طوری حالا می‌بینیم، تعصب و افراط موجود نبود، از این خاطر، حالا در عربستان سعودی می‌خواهند که باز به همان وضعیت دینی که قبل از سال 1979 بود، برگردیم، یعنی به همان فضای اسلام معتدل و میانه که برای همه، محیط مساعد را فراهم می‌آرد».

وی همچنین با اشاره‌ به پخش فیلمی در صدا و سیمای تاجیکستان، گفته است: «چندی پیش فیلمی را که دربارۀ کُشتار چهره‌های شناختۀ ملت تاجیک نقل می‌کرد و آن به واسطۀ تلویزیونهای تاجیکستان پخش شد را تماشا کردم. در این فیلم دربارۀ نقش کشوری معلوم که به آتش جنگ روغن می‌ریخت، نقل می‌شد. باز هم از آن شکر خدا می‌کنم که شما راهبر خیلی خردمند، پیشوای شایستۀ خود را دارید که به فضل خدا، سپس به شرافت سیاست او توانستید به کشور خود امن و آسایش، صلح و ثبات را بیاورید. این نعمتی است که به قدر آن باید همه برسند، زیرا این نعمت با چه زحمت هائی به شما نصیب گردیده است».

متن کامل این مصاحبه به گزارش خبرگزاری «خاور» به شرح زیرین است:

خاور: محترم سفیر، شاهزاده ولیعهد محمد بن سلمان دائر به احکام شرعی ابراز اندیشه نموده گفت که بیشتر محدودیت های دینی در عربستان سعودی، از عقیدۀ اسلام نیست. راجع به این موضوع شما چه اندیشه دارید؟

عبدالعزیز بن محمد البادی: ولیعهد عربستان سعودی شاهزاده محمد بن سلمان در این صحبتها ذکر نمودند که تا سال 1979 یعنی تا آن سالی که انقلاب شوم به نام اسلامی صورت گرفت، در منطقه، چه طوری حالا می‌بینیم، تعصب و افراط موجود نبود. از این خاطر، حالا در عربستان سعودی می‌خواهند که باز به همان وضعیت دینی که قبل از سال 1979 بود، برگردیم. یعنی به همان فضای اسلام معتدل و میانه که برای همه، محیط مساعد را فراهم می‌آرد.

باید بگویم که عقیدۀ اسلامی، ثابت و تغییر‌ناپذیر است و هیچگاه این عقیده را هیچ کس نمی‌تواند تغییر دهد. صحبتی که ولیعهد کردند، تنها به همان عرف و عادتهایی که به اسلام بیگانه هستند، ربط داشت. یعنی تعصب را راهبران آن انقلاب شوم آورده، خواستند با آن، عقیدۀ متعصبانۀ خود را به جهان تحمیل نمایند.

خاور: شاهزاده از جمله گفت، که «در گذشته احتمال توسعۀ تعصب گرايي در تعلیمگاهها صد درصد بود. من بعد از این کار جلوگیری می‌کنیم، نمی‌گذاریم غایه‌‌های اکستریمیستی به ساحۀ تعلیم تأثیررسان باشد». می‌توان گفت که عقیده‌های اکستریمیستی به طلاب دینی، محض با هدف گمراه نمودن آنها تلقین کرده می‌شوند؟

عبدالعزیز بن محمد البادی: باید تذکر داد، عقیده‌های متعصبانه در همه کشورها می‌توانند وجود داشته باشند. در هر دوره، در هر زمان و در هر مکان، عقیده‌های افراطی را پیدا کردن ممکن است. ما نیز مبارزه با مقابل عقیده‌های افراطی و متعصبانه را ضرور می‌شماریم و می‌خواهیم عقیده‌های افراطی را از جامعۀ خود از بین ببریم. عقیده‌های افراطی در جامعۀ ما بعد از همان حادثه‌ای که روی داده بود (اشاره به انقلاب اسلامی در ایران)، راه یافتند. بنابر این، می‌خواهیم هر چه زودتر آن عقیده‌ها را از جامعۀ خود دور نماییم و جامعه را از آنها آزاد کنیم.

خاور: از نظر شما اسلام معتدل چیست؟

عبدالعزیز بن محمد البادی: اسلام معتدل، همان اسلامی است که از روز نخست پیدایش آن در زمان حضرت پیغمبر و صحابگان عمل می‌کرد.

خاور: خود اسلام طبیعتاً و ذاتاً دین معتدل است، همینطور نه؟

عبدالعزیز بن محمد البادی: شما سخن مرا قطع کردید، من همین را می‌خواستم بگویم که دین اسلام خودش دین معتدل است. این همان اسلامی است که پیغمبر خدا آن را آوردند، صحابگان پیروی می‌کردند، همان اسلامی است که ما و شما و اکثریت مسلمانان به آن پیروی می‌کنیم.

ما معتقدیم که اسلام سنی و شیعه است و سنی چهار مذهب، چهار رویه دارد: حنفیه، مالکیه، شافعیه و حنبلیه. اکثر مردم مسلمان به همین چهار رویۀ شاخۀ مذهب سنی پیروی می‌کنند.

در مصاحبه‌ای که شما ذکرش را کردید، ولیعهد تأکید نمودند که محور شر سه شاخه دارد. «اخوان المسلمین» و سازمانهای تروریستی ای چون «القاعده» و شبکۀ تروریستی «داعش» از این سه شاخۀ محور شر می‌باشند. اسلام معتدل همان اسلامی است که امروز ما و شما و دیگران داریم.

خاور: می‌توان گفت که دین معتدل، مقابل دین جنگجو و رادیکل است؟

عبدالعزیز بن محمد البادی: البته! اسلام ضد تعصب، ضد افراط مبارزه می‌برد. اسلام حقیقی بر اساس استوار است. خدای تعالی در قرآن کریم می‌فرماید: «هر کسی انسانی را بدون آنکه قاتل باشد یا در زمین تباهی کرده است بکُشد، گویا تمام آدمان را کُشته است و هر کسی انسانی را زنده نگاه دارد، گویا تمام مردم را زنده نگاه داشته است».

فرق نگذاشته است که چه کسی را کُشتید، مسلمان یا غیرمسلمان را، انسان را که کُشتید، پس تمام مردم را کُشته‌اید. این نشان می‌دهد که کُشتن انسان چه قدر گناه سخت است. ببینید که دین اسلام چه قدر انسان‌پرور، مردم‌سالار است. یا خود در حدیث نبوی شریف آمده است که یک خانمی که خود جنایتکار است، سگ تشنه را آب داد. به خاطر سگ تشنه را آب دادن، همان زن گنهکار جنتی شد. ببینید که دین اسلام چه قدر ترحم را، محبت را تلقین کرده است.

خاور: راجع به برابری حقوق زن و مرد، برابری دینها، ملتها در جامعۀ اسلامی چه اندیشه دارید؟

عبدالعزیز بن محمد البادی: اسلام بین مرد و زن عدالت را فراهم آورده است. هر یکی از اینها حقوق و وظیفه‌های خود را دارند. هر یک مسلمان حقوق مرد و زن را می‌داند.

اگر در این موضوع دربارۀ عربستان سعودی صحبت کنیم، پس باید برایتان بگویم که در کشور ما خانواده های محافظه کاری هستند که پایبند بعضی عرف و عادتهای ملی و محلی می‌باشند. البته، ما می‌خواهیم یک جزء تمدن جهانی باشیم، لیکن با حفظ هویت ملی خود. همچنین می‌خواهیم فرهنگ ما یک جزئی از فرهنگ جهان باشد، لیکن ملیت خود را نگاه داشته باشیم.

راجع به برابری و همزیستی آسایشتۀ پیروان دینهای گوناگون می‌خواهم بگویم که در عربستان سعودی نمایندگان ملتهای زیاد کار و فعالیت دارند که در قطار آنها پیروان همۀ دینها هستند. همسایه حضرت پیغمبر یهودی بود و حضرت پیغمبر با او همسایگی می‌کرد و امروز نیز در کشور ما، چه طوری که گفتم، پیروان همۀ دینها کار و فعالیت می‌کنند.

خاور: طوری سازمان ملل متحد رسماً اطلاع داد، فقط در سال 2017 در عالم 11 هزار عملهای تروریستی صادر شده‌اند که در نتیجه 25 هزار آدمان به هلاکت رسیده‌اند. متأسفانه، بیشتر این عملهای ننگ‌آور از طرف به نام «مسلمانها» و گویا «در راه اسلام» صادر شده‌اند

عبدالعزیز بن محمد البادی: باید بگویم که کشور عربستان سعودی بیش از دیگران، از عملهای تروریستی آزار دیده است و بارها دربارۀ خطر تروریسم هشدار داده است. کشور ما مبتکر تأسیس مرکز مبارزه با تروریسم در نزد سازمان ملل متحد می‌باشد. در جهت مبارزه با تروریس،م عربستان سعودی تجربۀ غنی دارد.

تروریسم، دین ندارد. بنابر این، آن افرادی که با ادعای در راه اسلام، عمل تروریستی صادر می‌کنند، به هیچ وجه عمل آنها از اسلام نیست. اسلام از چنین افرادی که به کُشتار آدمان بی‌گناه دست می‌زنند، بیزار است.

خاور: برای جامعۀ تاجیکستان نیز موضوع اسلام معتدل خیلی مهم و روزمره می‌باشد؛ زیرا کشور ما محض در نتیجۀ فعالیتهای تروریستان و اکستریمستان به نام اسلامی، به آتش جنگ شهروندی کشیده شد، دهها هزار آدمان کُشته شدند، خسارات عظیم اقتصادی و مالی به کشور رسید… نظر شما نسبت به آزادیهای دینی در تاجیکستان چگونه است؟ تلاشهای حکومت تاجیکستان را برای حفظ اسلام معتدل چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عبدالعزیز بن محمد البادی: من تاریخ کشور تاجیکستان را خیلی خوب می‌دانم. قبل از آمدن به تاجیکستان، بطور مفصل به تاریخ کشور شما آشنا شدم، کتابهای زیاد را خواندم.

چندی پیش فیلمی را که دربارۀ کُشتار چهره‌های شناختۀ ملت تاجیک نقل می‌کرد و آن به واسطۀ تلویزیونهای تاجیکستان پخش شد را تماشا کردم. در این فیلم دربارۀ نقش کشوری معلوم که به آتش جنگ روغن می‌ریخت، نقل می‌شد…

باز هم از آن شکر خدا می‌کنم که شما راهبر خیلی خردمند، پیشوای شایستۀ خود را دارید، که به فضل خدا، سپس به شرافت سیاست او توانستید به کشور خود امن و آسایش، صلح و ثبات را بیارید. این نعمتی است که به قدر آن باید همه برسند، زیرا این نعمت با چه زحمت هائی به شما نصیب گردیده است.

همچنین من تلاشهای حکومت تاجیکستان را در راه مبارزه با افراطگرايي و تعصب خیلی بلند و شایسته ارزیابی می‌کنم. آزادیهای دینی در تاجیکستان برای همه فراهم آورده شده‌اند. آرزومندم که این وضع آرام و آسایشته و گوارا در کشور شما همیشه پابرجا باشد.

خاور: در اینترنت عکسهایی را می‌توان دید که از فضای آرام و آسودۀ کشور همسایه ما افغانستان در سالهای 60-70 عصر گذشته نقل می‌کنند، در آنها می‌بینیم که چطور زنان و مردان اروپایی آزادانه سیر و گشت می‌کنند

عبدالعزیز بن محمد البادی: درست است. در کشور ما عربستان سعودی هم تا سال 1979 عقیده‌های تروریستی و افراطی وجود نداشتند.

امروز وضعیت دیگر شده است، کشورهای معلوم، تروریسم را سرپرستی می‌کنند و آنها می‌خواهند به این وسیله به امور داخلی دیگر کشورها مداخله نمایند. ما به این راه نمی‌دهیم. همچنین می‌بینم که حکومت تاجیکستان نیز نمی‌گذارد به شهوندانش عقیده‌های افراطی تحمیل کرده شوند.

خاور: چه باید کرد، تا عقیده‌های افراطی در میان جوانان و نورسان پهن نگردد؟

عبدالعزیز بن محمد البادی: همکاری تنگاتنگ و ثمره‌بخش بین کشورهای جهان علیه محور شر که در بالا ذکر کرده شد، باید منتظم و بردوام باشد. در تاجیکستان برگزار نمودن کنفرانس بین‌المللی بر ضد تروریسم به نقشه گرفته شده است. این چاره‌بینی سطح بین‌المللی از تلاشهای حکومت تاجیکستان به مقابل تروریسم و افراطگرايي شهادت می‌دهد، و بی‌شک برای جلوگیری از پهن‌شوی عقیده‌های افراطی و تعصب، روانه شده است. ما با تاجیکستان در تأکید اهمیت مبارزه با تروریسم همرأی هستیم.

منبع: خبرگزاری «خاور»

Advertisements