ایشان سید قیام الدین غازی، روحانی برجستهٔ تاجیک و از مؤسسین نهضت اسلامی تاجیکستان که مقیم سن پترزبورگ روسیه بود، در فرودگاه سن پترزبورگ هنگام بازگشت از استانبول ترکیه به روسیه، از طرف نیروهای امنیتی تاجیکستان ربوده شد.

به گزارش سایت «پیام» (سایت وابسته به نهضت اسلامی تاجیکستان)، پس از ربوده شدن، وی را با هواپیما به مقصد خجند تاجیکستان فرستادند و بلافاصله به دوشنبه فرستاده شده.

وی در حال حاضر تحت بازداشت قرار دارد.

سید قیام‌الدین غازی در سال ۱۹۵۲ میلادی در ناحیهٔ حصار تاجیکستان به‌دنیا آمده‌است. پدرش یکی از روحانیین شناختهٔ تاجیکستان، سید امام‌الدین غازی می‌باشد. او از سال ۱۹۸۸ تا سال ۱۹۹۲ میلادی امام جمعه مسجد مرکزی ناحیه خراسان و همزمان، مدرس مدرسهٔ امام ترمذی پایتخت بود. او را از مؤسسین نهضت اسلامی تاجیکستان همراه استاد سید عبدالله نوری می دانند. او از سال ۱۹۹۴ تا سال ۱۹۹۹ در کمیتهٔ آشتی ملی فعالیت کرده‌است.

سید قیام‌الدین غازی در سال ۱۹۹۶ میلادی از دانشگاه کابل لیسانس سیاست و حقوق را دریافت نمود و عضو مجمع علمای اسلامی افغانستان نیز بود و در همین سال وارد دانشگاه علامه محمد اقبال لاهوری در اسلام‌آباد پاکستان شده در سال ۲۰۰۰ میلادی در رشتهٔ ادبیات فارسی موفق به دریافت دکترا شد.

در سال ۲۰۰۶ میلادی و پس از درگذشت استاد سید عبدالله نوری، وی از فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری کرد و به تبلیغ و نشر معارف اسلامی و تربیت شاگردان و تألیف مشغول شد.