حدود یک هفته پیش، هفته‌نامه «فرژ» مقاله‌ای با عنوان «حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و داعش: اثبات یک بودن تعلیمات، فعالیت و مقصد این دو تشکیلات تروریستی» که مؤلفش «عزت‌الله سعدالله اف»، تاریخ‌نگار و عضو کمیسیون مصالحه ملی بوده است، منتشر کرد. از عنوان مقاله، محتوای آن هم کاملاً پیداست. سپس، این مقاله را همه رسانه‌های وابسته به حکومت تاجیکستان، از جمله خبرگزاری رسمی «خاور» بازنشر کردند. اما امروز، جناب «عزت‌الله سعدالله اف» با انتشار بیانیه ای در صفحه خود در فیسبوک، خاطرنشان کرد، که این مقاله ربطی به او ندارد.

وی در این یادداشت، با بیان اینکه «با تمام مسئولیت» ابراز می‌دارد که مقاله نشرشده در «فرژ» که به او نسبت داده شده است، سراپا دروغ و تهمت انگیز می‌باشد، نوشته: «فرژ» از خیلی وقت پیش به یک نهاد دروغ‌پراکنی و تهمت باف تبدیل شده است.»

***

متن این یادداشت که «عزت‌الله سعدالله اف» در صفحه خود در فیسبوک منتشر کرده است، به شرح زیرین است:

***

در پاسخ به مقاله سراپا دروغ و تهمت‌آمیز «حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و داعش: اثبات یک بودن تعلیمات، فعالیت و مقصد این دو تشکیلات تروریستی» در هفته‌نامه «فرژ» (04. 11. 2017) و بازنشر این مقاله در خبرگزاری «خاور» (04. 09. 2017) ، سایت «هم‌صنف» (09. 11. 2017) و «آسیای مرکزی» (09. 11. 2017):

من، عزت‌الله سعدالله اف با تمام مسئولیت ابراز می‌دارم، مقاله نشرشده در «فرژ» که به بنده نسبت داده شده است، سراپا دروغ و تهمت انگیز می‌باشد. بنده، هیچ گاه مخلص این هفته‌نامۀ دروغ‌پرداز و مُغرض نبودم و هنگام در داخل کشور بودن نیز همکاری با این هفته‌نامه نداشتم. حالا که در خارج کشور به خاطر ادامه‌ کارهای علمی ام قرار دارم و هرگونه موادی که در رسانه های داخل کشور از نام من به نشر می‌رسد، مال بنده نیست و به من ربطی ندارد.

ضمناً، «فرژ» از خیلی وقت پیش، به یک نهاد دروغ‌پراکنی و تهمت باف تبدیل شده است که با سفارش دائره‌های معین و بدخواه به «ترور شخصیتی» چهره‌های سیاسی کشور مشغول است و سردبیر آن «خورشید عطاء‌الله» جایگاه خود را همچون یک شخص فتنه‌انگیز و مُغرض در بین اهل قلم آزادنیگر و حقجو، از دست داده است و به معرفی این آدم نیازی نیست.

اما بنده، شخصی هستم که در استقرار صلح در کشور، سهم عملی خودم را گذاشته‌ام و در این راه چه عذابها و اذیت هایی را به جان خریده‌ام، ولی از راه انتخاب کرده‌ام نگذشته‌ام، چون یقین می‌دانم این رسالت مقدسی بود که بنده انجام دادم و به آن افتخار هم می‌کنم.

بار دیگر با تمام مسئولیت ابراز می‌دارم که همۀ این تهمتها و تحقیر و مطالب غیرواقعی در حق شخصیت های محترم کشور در این مقاله، کاملا بر دوش سردبیر هفته‌نامه «فرژ» خورشید عطاء‌الله می‌باشد.

با احترام

عزت‌الله سعدالله اف،

نامزد علوم تاریخ، عضو کمیسیون «نظارت بر آتش‌بس» به سرپرستی سازمان ملل متحد، کارمند کمیسیون آشتی ملی و مجلس نمایندگان (پارلمان)، آموزگار بخش روابط بین‌المللی دانشگاه بین‌المللی مشترک تاجیکستان و امریکا، آموزگار سابق دانشگاه اسلامی تاجیکستان، مدیر سابق کالج اسلامی تاجیکستان

  1. 11. 2017