سید یونس استروشنی

هیچ عاقلی از جنگ استقبال نمی‌کند، خصوصاً اگر میان دو کشور اسلامی باشد. اما اگر جناب بن سلمان دست به این حماقت زند و جنگی را با لبنان و یا ایران کلید بزند، آن وقت بعید نیست در پایان این جنگ، هواداران جناب محمد بن سلمان او را «جاسوس ایران» اعلان کنند وقتی ببینند او باعث فروپاشی کشوری به نام سعودی شده است.

* * *

در اینکه محمد بن سلمان، ولیعهد جوان سعودی، در عقاید و افکار، آیا شباهتی به ابوبکر بغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش دارد یا نه، اطلاعی ندارم، اما در رویکرد سیاسی که در پیش گرفته است، شباهتهای بسیاری با وی دارد. توضیح آن که:

1) همانطوری که ابوبکر بغدادی خلافت نوپایش را با اعلان جنگ با تمام دنیا آغاز کرد، محمد بن سلمان نیز ولیعهدی خود را با اعلان جنگ با تمام همسایه‌‌ها – از یمن بگیر تا قطر و لبنان و ایران – آغاز کرد.

و همانطور که بغدادی همزمان با جنگ با «کفار» و شیعیان، به پاکسازی جبهه داخلی پرداخت و با همۀ دوستان و همپیمانها و هم‌فکرانش – از القاعده و النصره بگیر تا سایر گروههای به اصطلاح «جهادی» در عراق و سوریه – وارد درگیری شد، همینطور ولیعهد جوان سعودی نیز همزمان با جنگ در یمن با شیعیان، از یک طرف به همپیمان سنتی کشورش یعنی قطر اعلان جنگ کرد، و از طرف دیگر، با نیت پاکسازی جبهه داخلی، با بیشتر امرا و شاهزاده‌های بانفوذ خاندان آل سود وارد جنگ شد، و امروز هیچ شاهزاده‌ای از این خاندان نیست، مگر اینکه دشمن بن سلمان گردیده.

نمی‌دانم، پایان کار پرشتاب ولیعهد سعودی – که مثل یک بولدوزر در حال له کردن هر آنچه سر راهش قرار دارد است – به کجا می‌انجامد، ولی آنچه مسلم است این است که غالباً حرکات عجولانه و ناسنجیده، نتیجه‌ای جز شکست نخواهند داشت؛ چنانکه در مثال داعش شاهدش هستیم.

2) در آغاز درگیریها در سوریه و اعلان خلافت از سوی داعش، با توجه به تبلیغات گسترده رسانه‌های جهانی و به خصوص عربی در حمایت از مخالفان مسلح دولت سوریه، بسیاری از جوانان، گول آن حرفها را خوردند و با این پندار که در سوریه «جهاد علیه کفار» برپاست، یا خود را به آنجا می‌رساندند و یا حداقل به حمایت و پشتیبانی رسانه‌ای از جنگجویان می‌پرداختند. یادم هست، و دوستان هم در شبکه‌های اجتماعی در یاد دارند که بنده می‌گفتم، اینها همه بازیهای کثیف آمریکا و متحدان منطقه‌ایی او مثل اسرائیل، سعودی، قطر و حتی متأسفانه ترکیه است و اینکه هدف آمریکا و اسرائیل، به جان هم انداختن مسلمانهاست و همچنین هدف نهایی آنها، در صورت کامیابی در سوریه، این ایران است. ولی آن زمان گوش شنوایی نبود (و فکر می‌کنم، هنوز هم این حرفها وارد بعضی گوشها نمی‌شود)، به من می‌گفتند، ایران نباید دخالت می‌کرد. خوب، اگر ایران وارد نمی‌شد و بر فرض، نقشه پلید آمریکا و اسرائیل در سوریه اجرا می‌شد، آیا فکر می‌کنید امروز در سوریه مثلاً دموکراسی برقرار بود؟! آیا آمریکا و اسرائیل خواهان برقراری دموکراسی در سوریه بودند؟! آدم باید خیلی ساده باشد و نفهمد که نقشه آنها چیست؟

اما امروز، دیگر همه چیز مکشوف شد. اول آمریکا، سعودی و ترکیه – وقتی دیدند دیگر برنامه‌هایشان نقش بر آب شده – دست کشیدند و سپس قطر هم دست برداشت، و اخیراً وزیر خارجه سابق قطر همه چیز را گفت. او در مصاحبۀ اخیرش با تلویزیون قطر تصریح کرد: «بشار اسد دوست ما بود و ما هیچ اختلافی شخصی با او نداشتیم، اما همۀ ما از سوی عربستان سعودی بنا به توصیه آمریکا انتخاب شدیم، تا نوک حمله جنگ باشیم… از اردوغان خواسته شد مرزهایش را با سوریه بگشاید و ترکیه با موافقت آمریکا این کار را کرد، تا مرزهای ترکیه گذرگاه عبور سلاح و پول و نیروهای مسلح به سوریه باشد. هرچه می‌خواست به سوریه برود، اول به ترکیه می‌رفت، با نیروهای آمریکایی هماهنگ می‌شد، بعد به سوریه می‌رفت. هرچه می‌خواست در سوریه توزیع شود، از طریق نیروهای آمریکایی و ترکی و ما و برادران عربستانی امان انجام می‌شد…»

به هر صورت، در همان آغازهای این ماجرا، بنده در چند یادداشت نوشته بودم که ایران هرگز در برابر این توطئه‌ها ساکت نمی‌‌نشیند و منتظر نخواهد نشست، تا پس از یکسره شدن کار در سوریه و عراق و از بین رفتن همپیمانهایش در منطقه، آمریکا و اسرائیل همان بلائی را که به سر سوریه آوردند، به سر ایران بیاورند. از اینرو بود که وارد میدان شد و به شهادت دوست و دشمن، این ایران و همپیمانهایش در منطقه بودند که داعش را ریشه‌کن کردند.

3) اما از همه عجیب آنکه وقتی داعش به حذف همپیمانهایش پرداخت و با سایر گروههای به اصطلاح «جهادی» در سوریه وارد درگیری شد و با سعودی اعلان جنگ نمود، رسانه‌های عربی به خصوص رسانه‌های وابسته به آل سود و همچنین مبلغان دینی‌اش، این افسانه را بافتند و به تبلیغ و ترویج آن پرداختند که ابوبکر بغدادی و داعش اساساً ساخته و پرداخته ایران و به اصطلاح «جاسوس ایران» بوده است! و دلیلشان هم این است که می‌گویند، داعش موجب شد، تا پای ایران در سوریه و عراق گشاده شود که اگر او نبود، ایران هم وارد نمی‌شد.

4) حال، با شکست داعش در سوریه و عراق و نقش بر آب شدن طرحهای شیطانی آمریکا و اسرائیل در خاور میانه، آیا این دو کشور تسلیم این واقعیت شدند؟! هرگز! بلکه امروز این دو کشور، باز یک ‌بازی دیگری را شروع کرده‌اند؛ بازی ای خطرناکتر از طرح شش سال پیششان. اگر شش سال پیش سوریه را برای رویارویی با ایران برگزیده بودند، حالا در نظر دارند لبنان را برای طرح جدیدشان انتخاب کنند و البته انتخاب هم کردند. ولیعهد جوان سعودی که به عنوان مجری این نقشۀ جدید انتخاب شده است، با احضار نخست‌وزیر لبنان به سعودی و اجبار وی به استعفا، با لبنان و حزب‌الله اعلان جنگ کرده و حتی وزیر خارجه این دولت با اتهام ایران در شلیک موشک به سعودی از سوی یمنی ها، ایران را هم تهدید به جنگ نمود.

نمی‌دانم، آیا سعودی واقعاً دست به این حماقت خواهد یازید یا نه، اما از ولیعهد جوان سعودی بعید نیست که به این عمل اقدام نماید. و چنین به نظر می‌رسد که محمد بن سلمان اول کاری را انجام می‌دهد، سپس درباره آن فکر می‌کند که آیا کاری درست بوده است یا نادرست؛ نه اینکه اول فکر بکند، سپس اقدام نماید. سه سال پیش بدون هیچ مقدمه‌ای، علیه یمن وارد جنگ شد و تصریح کرد که در دو یا سه هفته کار را یکسره خواهد کرد و دیگر «انصارالله»ی در یمن وجود نخواهد داشت. حال، با گذشت سه سال، نمی‌داند از این باتلاق چگونه بیرون آید.

بنابر این، بعید نیست که این بار هم «ریسک» کند؛ خصوصاً با توجه به اینکه پُشتش آمریکا و اسرائیل ایستاده و این دو آتشبیار معرکه وعده‌اش کرده‌اند که در کنار او ایستاده‌اند. زیرا در هر صورت، یعنی چه بن سلمان موفق بشود یا نشود، آمریکا و اسرائیل که ضرر و زیانی نمی‌بینند، آنکه ضرر می‌بیند، دو کشور مسلمان است. آمریکا اسلحه خواهد فروخت و اسرائیل هم دشمنش ایران تضعیف خواهد شد. اما محمد بن سلمان ظاهراً این حرفها سرش نمی‌شود.

خوب، در این صورت، ایران چه کار می‌کند؟!

5) آغاز کردن یک جنگ، کار بسیار سهل و آسان است، اما مهم پایان دادن آن است. عربستان سعودی از نیروی هوایی بسیار نیرومندی برخوردار است. شاید بتواند توسط هواپیماهای جنگی خود، لبنان و چه بسا ایران را بامباران کند. این کار برایش چندان دشوار نیست. سه سال است که همه‌روزه یمن را بامباران می‌کند. (و چه بسا در ابتدای کار، ایران واکنشی هم نشان ندهد.) اما آیا کار به همین تمامشده خواهد بود؟

این را هم عرض کرده باشم که ایران هرگز با هیچ کشوری جنگی را شروع نکرده است و نخواهد هم کرد. ایران کشوری نیست که دست به حماقت زند و بهانه به دست دهد. و حتی شروع کننده جنگ با «اسرائیل» هم نخواهد بود، می‌داند چگونه این غده سرطانی را ریشه‌کن کند.

اما وقتی کسی با ایران وارد جنگ و متعرض این کشور شود، آن وقت می‌داند از خودش چگونه دفاع نماید. نفَسی دراز و حوصله به اصطلاح ما تاجیکها، پیر در این زمینه دارد. کسی که با سیاست این کشور از نزدیک آشناست، می‌فهمد، چه می‌گویم.

هیچ عاقلی از جنگ استقبال نمی‌کند، خصوصاً اگر میان دو کشور اسلامی باشد. اما اگر جناب بن سلمان دست به این حماقت زند و جنگی را با لبنان و یا ایران کلید بزند، آن وقت بعید نیست در پایان این جنگ، هواداران جناب محمد بن سلمان او را «جاسوس ایران» اعلان کنند وقتی ببینند او باعث فروپاشی کشوری به نام سعودی شده است.

اینکه در آغاز این نوشتار رفتارهای او را به رفتارهای بغدادی تشبیه کردم، برای بیان همین مطلب بود.