به گزارش سایت «اخبار»، نام «محی‌الدین کبیری»، رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، از فهرست افراد تحت تعقیب در سایت اینترپل (پلیس بین الملل) حذف شده است. همچنین اسم «کبیری» در فهرست افراد تحت تعقیب در سایت رسمی وزارت کشور تاجیکستان نیز موجود نیست.

بر اساس این گزارش، پلیس بین‌الملل (اینترپل) اسم «محیی‌الدین کبیری»، رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را از فهرست افراد تحت تعقیب در سایت رسمی‌اش برداشته است.

دلیل این تصمیم هنوز روشن نیست و معلوم نیست که آیا برداشتن اسم کبیری از این فهرست در سایت اینترپل به معنای توقف تعقیب او از سوی این نهاد بین‌المللی است یا ملاحظات دیگری در این میان مطرح است؟

ولی قبلاً گفته می‌شد، اینترپل به دنبال انتقادات فراوان سازمانهای حامی حقوق بشر، تصمیم گرفته تا افرادی را که در کشوری به صورت رسمی پناهندگی سیاسی دریافت می‌کنند، دیگر تعقیب نکند. سازمانهای حامی حقوق بشر از اینترپل انتقاد می‌کردند که برای کشورهای عضوش، به خصوص کشورهای خودکامه، به یک ابزار تعقیب مخالفین سیاسی این رژیم ها تبدیل یافته است و رژیم های خودکامه به خصوص از «فهرست داغ» (Red Notice) اینترپل برای تعقیب و بازداشت رهبران و فعالان اپوزیسیون سیاسی خود سوءاستفاده می‌کنند.

سایت «اخبار» ماه گذشته خبر داده بود که در فهرست افراد تحت تعقیب در سایت اینترپل اسم همۀ افرادی که از طرف مقامات تاجیکستان تعقیب می‌شوند، برداشته شده، تنها نام «کبیری» باقی مانده است.

گفتنی است، مقامات تاجیکستان در سال 2016 رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان محی‌الدین کبیری را از طریق اینترپل تحت تعقیب قرار دادند. کبیری که از سال 2015 در خارج از تاجیکستان به سر می‌برد، سال 2016 در یکی از کشورهای اروپائی مقام پناهندگی سیاسی را دریافت کرد. دادگاه عالی تاجیکستان ماه سپتامبر سال 2015 به دنبال سرکوب ژنرال عبدالحلیم نظر زاده (حاجی حلیم)، فعالیت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را ممنوع و این حزب را به فهرست گروه های افراطی و تروریستی وارد کرده بود. مقامات حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، از جمله خود کبیری هر گونه دست داشتن خود در آشوب حاجی حلیم را رد می‌کنند و می‌گویند، این آشوب برای حکومت تاجیکستان تنها یک بهانه برای حذف عمده‌ترین تشکل مخالفش از عرصه سیاسی شد.

طبق گزارش سایت «اخبار»، وجود اسم «کبیری» در فهرست اینترپل چندان مانعه ای برای سفرهای او نشده است. او تابستان سال جاری برای شرکت در یک انجمن اسلامی به مالزی سفر کرده، در میانه‌های ماه سپتامبر در انجمن سالانه سازمان امنیت و همکاری اروپا در ورشو نیز شرکت کرد.

تا کنون بلندپایه ترین عضو حزب نهضت اسلامی تاجیکستان که توسط اینترپل بازداشت شد، «میرزا رحیم کوز اف» (شاه نعیم کریم)، مسؤول بخش دارای های حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌باشد. شاه نعیم کریم شب 9 اکتبر در فرودگاه آتن، پایتخت یونان بازداشت شد.

در حالی که اسم شاه نعیم کریم در فهرست افراد تحت تعقیب اینترپل نبود، مقامات یونان اما گفتند که او را با دستور اینترپل و بر اساس درخواست مقامات تاجیکستان بازداشت کرده‌اند.

سایت «اخبار» در گزارش خود می‌نویسد، اسم محی‌الدین کبیری را در فهرست افراد تحت تعقیب در سایت رسمی وزارت کشور تاجیکستان نیز پیدا نکرده است.