«شاه نعیم کریم» (میرزا رحیم کوز اف)، عضو ریاست عالی و عضو شورای اجرائیه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، شام 09.10.2017 ساعت 22:00 به وقت محلی (یونان)، در فرودگاه بین‌المللی آتن بازداشت شده است.

به نوشته «محمودجان فیض رحمان اف»، سوخگوی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، مقامات یونان اظهار داشته‌اند که بازداشت او به درخواست پلیس بین‌الملل (اینترپل) صورت گرفته است.

«شاه نعیم کریم» متولد 8 می 1960، در جلسه سالانه حقوق بشر «سازمان امنیت و همکاری اروپا» که از 11 تا 22 سپتامبر 2017 در شهر «ورشو» برگزار شد، شرکت کرده، در راه بازگشت بازداشت شده است.

به گفته سخنگوی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، بلافاصله پس از دریافت خبر بازداشت او، نمایندگان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با مقامات پلیس فرودگاه بین‌المللی آتن، سازمانهای حقوق بشر این کشور و دیگر سازمانهای بین‌المللی در تماس شدند و همچنین نماینده حزب به این کشور سفر کرده است.

به گفته او، تا این لحظه، علاوه بر تلاشهای نمایندگان حزب، اکثر سازمانهای بین‌المللی، مثل دیده‌بان حقوق بشر، خانه آزادی، Freedom Now، شورای مهاجرت یونان و غیره، درگیر قضیه او هستند و اظهار داشته‌اند که آماده‌اند کمکهای حقوقی لازم را به او برسانند.