محیی‌الدین کبیری، رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، امروز 28 سپتامبر 2017، با «آنتونیو پانزری»، رئیس کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا، در بروکسل دیدار و گفتگو کرده، خواستار اعطای «جایزه بین‌المللی ساخاروف برای آزادی اندیشه» به «بزرگمهر یار اف»، وکیل مدافع زندانی تاجیک شد.

به نوشته سخنگوی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، کبیری در این دیدار، با اشاره‌ به جرئت و استواری «بزرگمهر یار اف» در برابر همه گونه ظلم و شکنجۀ مقامات، گفت: «بزرگمهر یار اف وکیل مدافع تاجیک که همه گونه ریسک و خطرها را، بر خاموش ماندن و دفاع نکردن از حقوق زندانیان سیاسی، ترجیح داد، و در نتیجه خودش روانه زندان برای یک مدت طولانی شد، بی‌شک سزاوار این جایزۀ بین‌المللی است».

به نوشته «محمودجان فیض رحمان اف»، سخنگوی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، شام پنجشنه، سلسله دیدارهایی بین هیئت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و نمایندگان پارلمان اروپا به پایان رسید و بعدا جزئیات دیدارها نشر خواهند شد.

لازم به یادآوری است، «بزرگمهر یار اف» ماه سپتامبر سال 2015، در پی به عهده گرفتن دفاع رهبران بازداشت شده حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و تشکیل کمیته دفاع از آنها، بازداشت و در سال 2016 به 29 سال زندان با مصادره مال و ملک محکوم شد. سازمانهای حامی حقوق بشر، بازداشت او و نیز فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را به شدت محکوم و آزادی فوری آنها را درخواست کرده اند.

«جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه» که به افتخار «آندره ساخاروف» دانشمند و مخالف و ناراضی شوروی سابق تحت این عنوان نام‌گذاری شده، در دسامبر سال 1988 توسط پارلمان اروپا بنیان نهاده شد. این جایزه نشانی است که به افراد یا سازمان‌هایی که زندگی خود را وقف دفاع از حقوق بشر و آزادی اندیشه می‌نمایند، اهدا می‌شود. لیست نامزدها توسط کمیته‌های امور خارجه و توسعه استخراج و تهیه می‌گردد و برندگان جایزه در ماه نوامبر معرفی و اعلام می‌شوند. جایزه ساخاروف از سال 2010 میلادی با جایزه نقدی 50 هزار یوروئی توأم شده‌است.

اولین جایزه در سال 1988 میلادی به‌طور مشترک به «نلسون ماندلا» از آفریقای جنوبی و «آناتولی مارچنکو» از روسیه اهدا شد. همچنین جایزه ساخاروف در طول تاریخ خود به سازمان‌های مختلفی اهدا شده که برای اولین بار در سال 1992 میلادی، سازمان مادران پلازا دمایو از آرژانتین موفق به کسب این جایزه گردید.

جایزه ساخاروف معمولاً سالانه در تاریخ 10 دسامبر که مصادف است با با تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر توسط مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1948 میلادی و مقارن با روز جهانی حقوق بشر اهدا می‌گردد.