«خاصیت و جمشید یار اف» ها، خواهر و برادر «بزرگمهر یار اف»، وکیل مدافع زندانی تاجیک، نامه‌ای سرگشاد خطاب به «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا نوشته‌اند که در ذیل به نقل از صفحه «جمشید یار اف» در فیسبوک می‌‌آوریم. اصل نامه به روسی و انگلیسی است که ما آن را به فارسی ترجمه کردیم:

***

جناب جاستین ترودو

نخست‌وزیر محترم کانادا

ما، «خاصیت و جمشید یار اف» ها، خواهر و برادر زندانی سیاسی تاجیک «بزرگمهر یار اف» هستیم که در تاجیکستان به مدت 28 سال محکوم به زندان شده است. برادر ما را به خاطر فعالیتهای سیاسی و وکالتش، روانه زندان کرده‌اند.

21 سپتامبر سال جاری در شهر نیویورک، در حاشیه‌ 72 ام نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، شما با رئیس جمهور تاجیکستان «امامعلی رحمان» دیدار و گفتگو داشتید. ما کاملاً درک می‌کنیم که اینگونه دیدارها طبق عرف دیپلوماتیک است. ولی به هر حال، می‌خواهیم بار دیگر حضور شما برسانیم که «امامعلی رحمان» یکی از دیکتاتورهای آسیای مرکزی به شمار می‌رود و حقوق و آزادیهای انسان و شهروند را دغلانه پایمال می‌کند.

«امامعلی رحمان» با سوءاستفاده از عدم واکنشهای لازمه جامعه جهانی در برابر رفتارهایش، تاجیکستان را کاملاً از خود کرده است. او در راستای تأمین منافع شخصی خود و پسرش، قانون اساسی تاجیکستان را تغییر داد و با اعطای عنوان «پیشوای ملت» برای خود، حق تصدی مقام ریاست جمهوری برای یک عمر را کسب کرده است.

در تاجیکستان، آزاداندیشی و هر نوع انتقاد از حاکمیت، به شدت سرکوب می‌شود. صدها تن از مخالفان حکومت با اتهامهای ساخته و بی‌اساس، پس پنجره‌های زندان قرار دارند.

برادر ما، «بزرگمهر یار اف» که وکیل مدافع بود و خالصانه و به صورت حرفه‌ای وظیفۀ خود را انجام می‌داد، به جرم ساختۀ «تقلب، دعوت عمومی برای سرنگونی ساختار قانونی، تحقیر رئیس جمهور «امامعلی رحمان» و یک مسئول دولتی» زندانی شد. تنها حزب اپوزیسیون کشور، به عنوان یک گروه افراطی و تروریستی اعلان شده، فعالیتش در تاجیکستان ممنوع گردید. شهروندان، به دلایل سیاسی، اندیشه و مذهب، مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

«امامعلی رحمان» تحت شعار «مبارزه با تروریسم و افراطی گری»، کمکهای مالی بزرگی از جامعه بین‌الملل دریافت می‌کند، اما این مبالغ اساساً نه در راه تأمین منافع جامعه و شهروندان، بلکه برای سرکوب دموکراسی استفاده می‌شوند. تاجیکستان اینک یک کشور کاملاً دیکتاتوری است.

تمامی موارد نقض قانون و پایمال سازی حقوق انسان در تاجیکستان، با آگاهی و رضایت «امامعلی رحمان» صورت می‌گیرند. درخواستهای فراوانی که از او در خصوص ضرورت اصلاحات و تغییر در کشور می‌شود، همه بی‌پاسوخ می‌مانند.

ما البته حق نداریم به شما توصیه کنیم که با چه کسی دیدار کنید و با چه کسی نکنید، بلکه تنها این را می‌خواهیم حضور شما برسانیم که بدانید، «امامعلی رحمان» غاصب حاکمیت و یک خودکامه و ستمگر است. در کشور ما، دیدارهای «امامعلی رحمان» با سران کشورها، به عنوان یک دستاورد بزرگ «سیاستهای خردمندانه و حکیمانه» او تلقی می‌شوند. او با احساس حمایت و پشتیبانی و نبود انتقاد از نقض حقوق شهروندان از سوی جامعه جهانی و سران کشورها، سرکوب مردم خود را بیشتر تشدید خواهد کرد.

محترم جاستین ترودو

امیدواریم که نامه ما را با درک قبول خواهید کرد و در آینده خواهید دانست که چه کسی با شما سر یک میز نشسته و دستان چه کسی را می‌فیشارید!

همچنین امیدواریم، شما، به عنوان رهبر کانادای آزاد، می‌توانید در مورد بهبود یافتن وضعیت حقوق بشر در تاجیکستان تأثیر‌گذار گردید، زیرا «حقوق انسان از سوی حکومت قانون محافظت می‌شود، تا شهروند (برای احقاق حق خود) مجبور به پناه بردن به آخرین راه چاره که همانا قیام علیه ستمگر و خودکامه است، نشود». (بند 3 از پیشنویس اعلامیه جهانی حقوق بشر)

با احترام، «خاصیت و جمشید یار اف ها»