شیخ عبدالرحمان سدیس، قاری معروف و رئیس امور مسجدالحرام و مسجدالنبی، در سخنانی تصریح کرد: «عربستان و ایالات متحده دو قطب تأثیر‌گذار در جهان هستند». به گفتۀ وی، «ملک سلمان بن عبدالعزیز و دونالد ترامپ، رهبران عربستان و آمریکا، جهان را به سمت امنیت، صلح و ثبات پیش می‌برند».

به گزارش شبکه «الاخباریه» عربستان سعودی، شیخ سدیس این سخنان را در کنفرانس سازمان جهانی اسلام در نیویورک که تحت نظارت سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و انجمن جهانی اسلام در حال برگزاری است، مطرح کرد.

شیخ سدیس تصریح کرد، این کنفرانس بر اهمیت ارتباط تمدنهای جهان اسلام و دیگر کشورها به ویژه میان عربستان و ایالات متحده آمریکا در چنین شرایطی که تمام بشریت به مبارزه با تروریسم، رادیکالیسم و طایفه گرايي نیاز دارد، تأکید کرد.

این در حالی است که سخنان شیخ سدیس به دلیل تعریف و تمجیدهایش از دونالد ترامپ، انتقادهایی را در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است. کاربران در تویتر به این امر اشاره‌ کردند که ایالات متحده به صورت فاجعه بار در کشورهای عربی مداخله می‌کند.

* * *

گفتنی است، شیخ سدیس در حالی بر «مبارزه با طایفه گری» تأکید می‌کند که خودش چند سال پیش در سخنانی گفته بود: «به خدا سوگند، جنگ ما با ایران، مذهبی و طائفی است. فریب تحلیلگران و نمایندگان رسانه‌ها را نخورید که می‌گویند، این درگیریها سیاسی است. نه! این جنگ، جنگ بین شیعه و سنّی است».

وی، در آن سخنرانی معروفش تأکید کرده بود: «ما با ایران و شیعه می‌جنگیم؛ چرا که آنها به ما اتّهام وارد می‌کنند. ما باید از صلاح‌الدین الگو بگیریم که پیش از جنگ با مسیحیان و یهودیان، با شیعیان جنگید».

وی گفته بود: «اولویت ما اکنون، مبارزه با شیعیان است… ای مسلمانان! گوش فرا دهید، جنگ ما، با ایران و شیعه است. به خدا سوگند، ما این جنگ را تا زمانی که آنها در روی زمین وجود داشته باشند، ادامه‌ می‌دهیم…»