یادداشت سید رسول موسوی، سفیر سابق ج ا ایران در تاجیکستان

خبر نمايش فيلمي تاثربرانگيز در تلويزيون تاجيكستان را در صفحه فيس بوك دوست فرهيخته ام شهاب فرخ يار خواندم .جستجو كردم فيلم را يافته و با چشمان اشك آلود و بغض در گلو به تماشا نشستم .اصلا در جايگاهي نيستم كه به داوري بنشينم ولي به پنج نكته كه كاملا نظر شخصي است اشاره مي كنم:
١- كساني كه عاصمي و عالم پور و كريم يولداشف و اتاخان لطيفي و حبيب سنگينف و ديگر عالمان را ترور كردند به همان ميزان كه دشمن مردم تاجيكستان هستند دشمن مردم ايران و دشمن فرهنگ و تمدن مشترك ما مي باشند.
٢- كار كساني كه عقده ها و كينه هاي دوران جنك داخلي را باز مي گشايند كاري همانند آن تروريستهاست.اگر انها انسانها را ترور كردند باز گشايي كينه ها و عقده هاي جنگ شهروندي ترور انسانيت است.
٣- كسي كه در فيلم ادعا مي كند ايران با ترور عالمان تاجيكستان مي خواست صحنه تاجيكستان خالي از فرهنگ شود فقط كافي است به انبوه كارهاي فرهنگي انجام شده در همان دوران جنك داخلي يعني زمان اقاي مجتهد شبستري و اينجانب از بازسازي مقبره مير سيد علي همداني و مقبره آدم ااشعرا رودكي تا انتشار دهها كتاب عالمان تاجيك به صورت رايگان در چاپخانه پيوند و انتشار نشريات و مجلات و مختلف و اهداء هزاران جلد كتاب به كتابخانه هاي تاحيكستان و مساعدت به برگزاري دهها مراسم فرهنگي مربوط به سرآمدان فرهنگي و ادبي تاجيكستان و گشايش پژوهشگاه فرهنگ فارسي و تاجيكي و چندين كتابخانه و مركز فرهنكي ديگر نگاهي بيافكند !
٤- » سنك هم دلي دارد» تاليف پرفسور احرار مختارف فقط يكي از كتابهايي بود كه در آن دوران با مقدمه اينجانب منتشر شد. اين كتاب اختصاص به كتيبه ها و سنك نوشته هاي موجود در تاجيكستان داشت. كتاب به خط تاجيكي بود و مي خواست بگويد كه سنگها هم گواه فرهنك و تمدن تاجيك هستند.
٥- آيا اين است پاسخ كساني كه در سالهاي جنگ براي فروزان نگاه داشتن شعله فرهنك و ادب و تاليف و تحقيق در تاجيكستان تلاش كردند؟؟؟
بلي سنگ هم دلي دارد ، انسانها چطور ؟؟